Vyrážíme na jih od Edinburku, oblast Borders...
Hned první z památek, které jsme ten den navštívili nás oslovila asi nejvíce. Byla to Rosslyn Chapel - Roslinská kaple - gotická památka z 15. století. Stala se známou díky finální části bestselleru Dana Browna Šifra mistra leonarda a místní jsou za toto natáčení nesmírně vděční. Ze získaných financí a také z množství turistů, kteří toto místo začali po shlédnutí filmu navštěvovat, mohla být kaple nadále udržována a zvelebována. Moc se nám líbilo poděkování od paní průvodkyně, která byla mimochodem velmi šikovná a bylo znát, že kapli zná dokonale, za návštěvu kaple a příspěvek ve formě vstupného. Turistů si zde opravdu váží.
Interiér je překrásný, zdobený, najdeme různé motivy, hvězdy, slunce, květiny, anděly, padlé anděly, skotského anděla s dudami, "zelené muže"....ke dvou v průčelí stojícím sloupům se váže historka o kamenickém mistru a jeho učni, kteří dostali zakázku vytesat dva sloupy. Zatímco mistr vyrazil do světa načerpat inspiraci, jeho učedník vytesal sloup tak krásný a nápaditý, že mistra po jeho návratu popadla zlost, učedníka udeřil a ten v důsledku toho zemřel. A opravdu jeden sloup se od druhého odlišuje a převyšuje krásou...
Střecha, kterou na obrázku vidíte, překryla střechu původní, aby se tak zabránilo dalšímu zvětrávání kamene. Zajímavostí je, že natáčení Šifry probíhalo právě v době rekonstrukce střechy a štáb si tedy musel poradit. Pro exteriérové snímky byl vytvořen model, na kterém byly scény natočeny. Interiéry byly točeny v samotné kapli, ale přesto najdete okamžiky a místa, která se ve skutečnosti v kapli nenachází.
Interiér i exteriér kaple byly nádherné a my strávili hodně času jejich prohlížením.
Podobné značky používali kameníci k označení svých vlastnoručně opracovaných kamenů. Měli pro to dva důvody. Jednak to byl podpis práce, na kterou mohli být hrdí, ale zároveň to bylo i označení, aby bylo vidět, kolik práce za den odvedli :-)
Původní plán byl postavit zde obrovskou katedrálu, z níž byla nakonec postavena pouze východní část....
Ztvárnění ctností na starém pomníku.
Jedburg Abbey je nejzachovalejší augustiniánský klášter v této oblasti, založený ve 12. století. Skotský král potřeboval ukázat Angličanům, že si může dovolit tak drahou a okázalou stavbu blízko jejich hranic, že má dostek finančních prostředků....
Hned na prvním stanovišti si návštěvníci mohou udělat představu o původní podobě kláštera a porovnat s realitou za sklem.
Osud člověku, který byl pohřben pod tímto náhrobním kamenem, opravdu tvrdě naložil. Umře-li člověku dítě, je to hrozné, ale zemřou-li vám postupně čtyři...a podobných náhrobků tu bylo mnohem více.
A jak se klášter vyvíjel...
Dryburg Abbey je raně gotický premonstrátský klášter na řece Tweed, založen byl ve 12. století.
Od roku 1832 zde je pod mohutnými cedry pohřben sir Walter Scott, pro nějž to byl nejromantičtější klášter v oblasti Borders.
Z Dryburgu jsme pokračovali po silnici B 6356 a po kilometru a půl jsme dorazili na Scott´s View, nejoblíbenější spisovatelu vyhlídku. Jak si můžete přečíst níže: sir Walter byl velmi oblíbenou osobností a po jeho smrti se s ním přišlo rozloučit tolik lidí, že pohřební průvod byl celou míli dlouhý. Když koně sira Waltera míjeli toto místo, zastavili zde, tak jak bývali zvyklí. Musím přiznat, že pro mne byl Walter Scott vždy "jen" známým spisovatelem, ale ve Skotsku je na každém kroku znát, že byl nejen spisovatelem, ale že byl neuvěřitelně všestrannou, uznávanou a velmi vzdělanou osobností.
Posledním klášterem, který jsme ten den navštívili, tedy okoukli jen zvenčí, protože většina památek ve Skotsku nabízí poslední prohlídku v 16:30, byl Melrose Abbey. Byl založen v roce 1136 pro francouzské cisterciáky a údajně se zde nachází srdce národního hrdiny Roberta I. Skotského (Bruce).
Od klášterů jsme zpět do Linlithgow nezamířili nejkratší cestou, ale zvolili jsme nádhernou silnici A 708 (vede od Moffatu na Galashiels a ke klášterům). Zde jsme si již připadali tak trochu jako na Skotské vysočině. Nejhornatější bylo okolí vodopádu Grey Mare´s Tail, podél něhož se dá dojít až k jeho prameni v jezeře Loch Skeen. Výstup ale byl příliš strmý a my jsme poprvé zakoušeli to pravé skotské počasí - lillo a lilo a země se ve chvíli promění ve "čvachtající houbu" - takže jsme výstup zavrhli a mrkli po krátké výstupu jen na vodopád zespodu.
Naše autíčko, kterým jsme projeli celé Skotsko. Sice se nás snažili v půjčovně přemluvit k půjčení BMW, ale nedali jsme se a udělali dobře - dojezd byl parádní, spotřeba také, kufr byl větší a hlavně jsme ušetřili :-)
A všude, kam se podíváte, jsou ovečky - smily sheeps :-)