Naše cesta Skotskem začíná...
Původní plán psát blog průběžně cestou, stejně jako v Austrálii, se mi bohužel nezdařil. Jednak nebylo kvalitní wifi připojení a nepodařil se mi upload fotek, které doprovází text a pak také náše plány byly veliké a času k jejich dosažení tak akorát :-) I času k výběru a úpravě fotek bylo třeba hodně, většinou jsem po večeři usedala k pc a nad fotkami si právě uplynulý den "prožila" ještě jednou :- ) Vrátila jsem se tedy se spoustou zážitků a snímků a odhodláním blogové příspěvky dohnat, a snad se mi zadaří. Fakta jsou jedna věc a prožitky a postřehy druhá, budu se tedy snažit v příspěvcích obojí vybalancovat tak, aby všeho byla tak akorát :-) a třeba nebude blog jen vzpomínkou pro nás, ale bude se jednou někomu hodit na jeho cestách Skotskem.
Chtěli jsme na naší cestě poznat co nejvíce ze Skotska, krajinu, přírodu, náturu lidí, udělat si představu o způsobu života v něm a prožít si ho... V několika zdrojích jsem narazila na popis ostrova Arran, který je údajně "Skotskem v malém! :-) původně byl i na našem plánu, když už jsme ale objížděli celé Skotsko, Arran jsme vynechali. Nemáte-li tolik času, zajeďte tam, abyste si udělali alespoň malou představu o Skotsku.
Původní plán nám trochu naboural Ryanair, který nám přesunul let a zkrátil nám tak náš pobyt ve Skotsku o jeden den. Přistáli jsme v neděli večer v Edinburgu, vyzvedli jsme objednané auto (Škoda Superb) a vydali se směrem k Linlithgow, kde jsme měli na první tři noci zamluvené ubytování přes Airbnb.
Mozkové závity musely chvíli pracovat na plné obrátky, aby se člověk zařadil do správného pruhu, odhadnul správně vzdálenost auta od krajnice na opačné straně....ještěže jsem byla spolujezdec :-) I po čtrnácti dnech jsme každý mířili k autu na opačnou stranu, zvyk je holt železná košila :-)
Čekal na nás útulný domeček s výhledem do zahrady, ve kterém jsme našli vše, co jsme potřebovali :-) Jediným drobným zádrhelem, týkajícím se "bydlení", pro mne byl z počátku systém třídění odpadu, který zde všude funguje a je malinko odlišný od toho našeho. Je tu několik skupin odpadu, které se řeší. Zahradní (kompostovatelný), sklo - dle jeho barvy, recyklovatelný odpad (plasty, papír, tetrapack), který se ale hází do jednoho kontejneru (a nevím, kdo ho poté třídí), a jako poslední zbylý směsný odpad. Tolik jen informace pro ekolidičky ;-) Přiznám se, že než se nám podařilo systém nastudovat, tak se nám chvíli kupil na hromadě v kuchyni :-)
Dovolená, nedovolená, vstávat brzy ráno, program je obsáhlý a musíme vše stihnout. Většinou jsme vstávali po sedmé hodině a vyráželi na cestu, kterou jsme vždy večer předem naplánovali. Prostudovali jsme průvodce a také letáky, které jsme nabrali hned na letišti. Porovnali s mapami a vytýčili trasu. Pro navigátory je určitě významná informace, že satelitní navigace tu až zas tak přesná není, ale zadáte-li do vyhledávání směrovací číslo místa, kam se chystáte, dojedete vždy bez problémů. Alespoň tak nám to psali v pokynech majitelé ubytovacích zařízení a i nám se ten způsob cestování osvědčil. Ve více osídlenějších částech by asi takový problém nebyl, ale dále na severu a na ostrovech to byl nejjistější způsob navigace.
První den jsme celý strávili v Edinburgu a jako první jsme zamířili na Edinburský hrad. Vstupné do hradu stojí 35 liber, ale přístup máte do všech expozic a míst v areálu. Moc se nám nelíbilo obrovské kovové monstrum hned za vstupem do hradu - hlediště, které je využíváno k různým kulturním akcím, ale asi praktické.
Parkování bylo celodenní a přímo pod hradem, za parkování v parkovacím domě zaplatíte 33 liber. Obejdete celé jeho úpatí od parkovacího domu vpravo a po schodech nahoru se dostanete k hradu na známou ulici Royal Mile, po které se projdeme hned po prohlídce hradu.
Nejstarší kaple hradu a zároveň nejstarší edinburská budova St.Margaret´s Chapel pochází již ze 12. století, ale ostatní budovy byly postaveny v 18. a 19. století. Skleněné okno představuje sv. Markétu Skotskou. Stála k ní dlouhá fronta lidí. Všeobecně musím říct, že celý Edinburk na mě byl moc přelidněný a těšila jsem se, až opustíme neojosídlenější místa Skotska.
Korunní sál je asi nejdůležitějším exponátem a budete si také muset chvíli počkat, ale fronta postupovala celkem rychle. Korunovační klenoty jsou nejstaršími v celé Evropě. Kousek od nich jsme si prohlédli i Kámen osudu (Stone of Destiny), na kterém byli korunováni skotští králové. Roku 1296 ho nechal Edvard I. odvézt do Londýna, do Westminstru pod korunovační trůn anglických králů, což byla velká urážka pro Skoty. Do Skotska se vrátil až v roce 1996.
Na hradě sídlí Scottish National War Museum. Pár momentů připomínající válečné doby...
Dudy - bojový nástroj.
Z areálu hradu jsou krásné výhledy do různých stran na město. Počkali jsme si na 13 hodinu, kdy každý den zazní výstřel z tzv. jednohodinového děla - podle něj si kdysi lodě nařizovaly své chronometry - a vyrazili jsme do ulic města...
Pestrá ulička Victoria street je plná barevných obchůdků s různým zbožím, spousta z nich je věnovaných tématice Harryho Pottera, ráj pro jeho fanoušky :-)
Dalším místem, které navštíví většina fanoušků Harryho Pottera je kavárna The Elephant House, kde sedávala J. Rowlingová, a kde vznikal příběh o Harrym. Chtěli jsme si tam dát kávičku, ale uvnitř bylo takové horko a tak nedýchatelno, že jsme zašli jinam. To bylo těch prvních pár tepých a sluníčkových dní ve Skotsku :-)
Patříte-li i Vy ke skalním fanouškům Harryho a rádi byste někdy vyrazili "po jeho stopách", mrkněte na následující stránky, kde je zpracován kompletní přehled všech míst, kde se natáčely filmy o Harrym Potterovi a také tipy na zábavní parky, kde můžete zažít atmosféru kouzelného světa. "Harry Potter – Mudlův průvodce natáčením" - https://www.cksen.cz/blog/harry-potter-mudluv-pruvodce-natacenim/
Ulice Royal Mile začíná přímo u vstupu do hradu. Je dlouhá 1,8 km a denně po ní procházejí tisíce návštěvníků. Najdete zde vše, co je typické pro Skotsko - dudáky, kilty, whisky, suvenýry, sušenky... a také pouliční umělce, předvádějící své umění. My jsme sice měli štěstí, že již skončila veliká kulturní událost, která se pořádá každý rok v srpnu na hradě - Military Tattoo - vojenská přehlídka a městská slavnost, ale právě začínala akce jiná a sice Festival of Street Art. No, myslím, že prázdnou tuto ulici nikdy nenajdete ;-)
I v srpnu můžete nakoupit vánoční dekorace :-)
a dojdete až na konec světa ;-)
Na Royal Mile se napojují další uličky a ulice, které jsou s ní často spojeny uzoučkými uličkami/zkratkami - tzv. closes. Z Royal Mile vedly ven ze Starého Města a ve středověku se na noc zavíraly, aby se do nich nestahovaly "nekalé živly".
Motiv bodláku (thistle) vás bude Skotskem provázet neustále, je to národní květina
I v Edinburgu můžete využít turistický autobus - hop on/hop off a ušetřit tak míle v nohách.
Památník Waltera Scotta za parkem, hned vedle Waverly Station.
Když už jsme bydleli v Linlithgow a po návratu z Edinburku nám zbýval čas do setmění, nemohli jsme nezajít k Linlithgow Palace, který byl rodištěm královny Marie Stuartovny. Dnes z něj zbyly jen ruiny uprostřed parku u jezera.
Ve světle zapadajícího sluníčka byl palác nádherný.
A Marie stále hledí na svůj rodný palác...
První den byl za námi a v nohách jsme měli prvních 12 kilometrů :-)