...jak se slaví a zdobí? mrkněte...
CNY – Čínský nový rok – nejen v Yu Garden
Všude kolem nás již nějakou dobu panují přípravy na příchod nového čínského roku. Pokusím se vám tedy tento novoroční svátek trochu přiblížit a ukázat, jak barevné tyto oslavy jsou. Převládá samozřejmě barva červená, která je v Číně barvou štěstí.
Čínský nový rok je asi nejdůležitějším festivalem v Číně, někdy bývá nazýván festivalem jarním. Po celém světě ho slaví více jak dva biliony lidí, a to už je nějaký počet. Přípravy na něj bývají poctivé…Datum oslav se mění každým rokem (mezi 21. lednem a 20. únorem) a určuje ho čínský lunární kalendář. Každý nový rok je ve znamení jednoho ze dvanácti zvířat zvěrokruhu.
Existuje několik legend o tom, jak se které zvíře stalo součástí zvěrokruhu – naše děti ve škole poslouchaly tuto o velkém závodě:
„Tato legenda přisuzuje vznik znamení čínského horoskopu Nefritovému císaři. Ten byl vládcem nebes a hledal dvanáct strážců svého paláce. O umístění jednotlivých zvířat měl rozhodnout velký závod. Příběh o velkém závodu existuje i v jiné variantě. Trasu údajně křížila velká řeka. Krysa s kočkou neuměly dobře plavat, ale protože byly chytré, přemluvily dobrotivého buvola, aby je vzal na hřbet. Krysa však uprostřed řeky shodila kočku do vody a ta se utopila. Jakmile se přiblížil buvol ke břehu, skočila na něj krysa první. Stala se tak výchozím znamením čínského horoskopu.
Druhým v cíli byl buvol. Díky silnému a mrštnému tělu doplavat tygr jako třetí. Zajíc pro změnu skákal po řece z kamenu na kámen, a nakonec se chytil plovoucího kmenu stromu, který ho jako čtvrtého dopravil na břeh.
Pátý dorazil drak. Nefritový císař se velmi divil, jak to že, tak mocné zvíře, které umí létat, není v cíli první. Drak mu vysvětlil, že se zdržel, když musel lidem přinést déšť. Před cílem pak viděl chudáka zajíce, který objímal kládu v řece a rozhodl se udělat dobrý skutek. Foukl vítr správným směrem, aby mu pomohl na druhý břeh. Nefritový císař byl velmi potěšen ušlechtilými skutky draka a zařadil jej rovněž mezi znamení čínského horoskopu.
Po chvíli bylo slyšet cválání koně. V jeho hřívě byl však skrytý had. Když si jej kůň všiml, splašil se a had mu spadl ze zad. Byl tak v cíli šestý. Sedmý pak přiběhl kůň.
Nedlouho poté za sebou dorazili koza, opice a kohout. Kohout si všiml voru a vzal na něj další dvě zvířata s sebou, aby řeku překonali společným úsilím. Koza, opice a kohout jsou proto sedmým, osmým a devátým znamením v čínských horoskopech. Jako jedenáctý se objevil pes. Je to sice dobrý plavec ale nemohl odolat hrát si v řece. Řekl Nefritovému císaři, že si chtěl dát po dlouhé době pořádnou koupel.
Když už chtěl císař závod ukončit, uslyšel písknutí vepře. Ten mu s lítostí vysvětlil, že dostal během závodu hlad, zastavil se, najedl a usnul. Vepř se stal posledním dvanáctým znamením čínského horoskopu.“
Pokud by vás zajímalo, v jakém roce (dle čínského kalendáře) jste se narodili vy a jakou charakteristiku, které ze zvířat má, najdete jistě spoustu zdrojů, například na tomto odkaze. Já jsem se narodila v roce, ve kterém panoval drak. Mrzí mě, že oslavy příchodu roku draka po dobu našeho pobytu zde nezažijeme, myslím, že dekorace musí být úžasné…
Následující rok 2021 je ve znamení buvola a poznáte to prakticky na každém kroku. Obrázek buvola je v různých podobách na všech dekoracích jarního festivalu.
Přípravy na oslavy nového roku, kdy se schází celá rodina, jsou vlastně podobné těm našim před vánočními svátky. Nákupy (převážně jídla) a úklid celé domácnosti, která musí být vysmýčena včas, protože zametání o svátcích je jedním z tabu a přináší smůlu do domu. Takových tabu a pověr je o svátcích, a hlavně na Nový rok vícero, řekla bych dokonce mnoho, tak třeba pár z nich:
- Vynášením odpadků vynesete i štěstí z domu
- Umýváním hlavy na Nový rok spláchnete i štěstí
- Pláčí-li děti, přínáší to smůlu
- Černá nebo bílá barva oblečení jsou barvy smolné
- Nepůjčujte (si) peníze, dostanete se do dluhů
- „Nešťastná“ slova se nevyslovují – vyslovíte-li např. „smrt“, přivoláte smrt
- Nejezte kaši – přináší to chudobu…..atd.
Jak vidíte, takových tabu je mnoho. Jedním z nich je i zabíjení a krev. Zvířata (kuřata, kachny, vepři, ryby) se zabíjejí před příchodem čínského nového roku, neboť krev je zlým znamením. Zabíjet by se neměla od prvního do patnáctého dne nového roku. To, že se blíží Čínský nový rok poznáte i podle toho, že na mnoha místech v domácnostech a na domech visí maso, které se suší – přípravy probíhají.
Nejběžnějšími pokrmy (přinášejícími štěstí) jsou knedlíčky, ryby, jarní závitky, nudle, určité druhy ovoce, Tangyuan (sladké rýžové kuličky) a Niangao (lepkavý rýžový koláč). Některé z pokrmů se podávají i z důvodu jistého symbolismu, který v nich je skryt. Jakého symbolismu? Například co se týče ovoce. Druhy přinášející bohatství a blahobyt jsou mandarinky, pomeranče a pomela. Jsou nejen „kulaté, ale také zlaté svým zbarvením“ – a nejen to, napíšete-li znak pro pomeranč, zní stejně jako ten pro úspěch….Naopak třeba hruška není na čínský nový rok oblíbeným druhem. Čínské slovo pro hrušku zní stejně jako slovo pro rozchod.
Lidé, příbuzní a rodiny se setkávají, hodují, pijí a sledují při tom televizní pořad – Gala show – která běží na všech čínských programech. Ohňostroje byly v mnoha velkých městech zakázány (včetně Šanghaje), ale vzhledem k tomu, že to tu kolem nás včera večer práskalo počínaje desátou hodinou večerní všemi směry, i zde se najdou tací, kteří zákazu nerespektují ? Ale oficiálně jde o ilegální druh zábavy.
Období před novým čínským rokem je každým rokem také ve znamení masivního cestování. Obvykle se přesouvají masy lidí všemi směry (200 milionů lidí obývajících pevninskou Čínu putuje na velké vzdálenosti, z toho deset milionů pak i do zahraničí). Letošní rok tomu však bylo jinak. Cestování bylo vládou „nedoporučeno“ a přijatá opatření lidi odradila před cestováním za svými rodinami. Po svém návratu by se museli podrobit dvoutýdenní karanténě a testům, čehož se mnozí obávají.
Kdo se ze svátků raduje hodně jsou samozřejmě děti, které mají novoroční – jarní prázdniny, rodiče se jim snaží splnit každé přání (aby neplakaly, což přináší smůlu), dostávají nové oblečení a také „hongbao“. Co je hongbao? Je to peněžní dar, zažitý zvyk, který se dodržuje. Předává se buď v podobě červené obálky – která má nejrůznější (ozdobnou) podobu nebo i v elektronické podobě – jak jinak než přes wechat, který má svůj nástroj na poslání hongbaa jednomu z vašich kontaktů – připsat můžete i text s věnováním. Pozor, považuje se za neslušné, otevřete-li obálku před dárcem. Nejčastěji předávají obálku rodiče či prarodiče svým dětem, ale také zaměstnavatelé svým zaměstnancům. Podarovat ale můžete kohokoli, děti nesly malé hongbao i do školy, aby podpořily charitativní projekt.
Kdo naopak nemá radost z oslav nového roku a z návštěvy domu svých rodičů, jsou nezadané páry, singels. V Číně panuje předpoklad, že dívka je schopna uzavřít manželství do svých 30 let, chlapec pak do 32. Nepodaří-li se jim to, rodiče jsou velmi znepokojení. Zoufalí rodiče někdy dokonce domlouvají svým dětem sňatky. Singels pak tuto nepříjemnou situaci řeší tak, že si najímají fiktivního přítele či přítelkyni na období čínského nového roku. Existují dokonce webové stránky a agentury, které si z toho udělaly business.
Jak vidíte, jiný kraj, jiný mrav a zvyk ?
Vrátím se teď zpět ke zdobení v době příprav na příchod nového roku. Nejenže všude potkáváte typické červené lampionky a lampiony, ale každým rokem se do „novoročního“ hávu zahalí i známá Yu Garden v centru Šanghaje. Jejími uličkami jsem se již procházela, a i vy jste tím pádem měli příležitost udělat si o ní představu. Pojďte se tedy podívat, jak se změnila v tomto slavnostním období:
Ulice, domy i obchody září, dominují lampiony a všude je symbol nadcházejícího roku - buvol.
Vypravili jsme se ještě před čínským novým rokem a doufali, že Yu Garden ještě nebude přeplněná, opak byl pravdou. Ulice byly plné...
V malých krámcích jste si mohli zakoupit jednotlivé symboly zvěrokruhu.
nebo třeba čínský uzel. Červená barva symbolizuje nekonečný a šťastný život. Využívá se jako závěsná dekorace, na ozdobu šperků, přívěsky nebo brože na uniformách....každopádně se říká, že přináší štěstí.
Zruční řemeslníci zde ukazují svůj um.
Blížili jsme se k jezírku a vchodu do zahrady a zároveň k místu, kde byla hlavní instalace novoroční výzdoby. Náměstíčko bylo úplně plné a na světelné instalace na vodě se stál několikrát zatočený "had" dychtivých diváků. Všichni ale organizovaně a spořádaně postupovali v řadě a klikatili se náměstím směrem k vodě. Když se člověk rozhlédl, nebyl kolem prakticky nikdo, kdo by neměl nasazenou roušku, velcí, malí i nejmenší, všichni měli zakrytá ústa. V tomto směru to je neuvěřitelně disciplinovaný národ. Větší shluk lidí prostě znamená větší riziko...
Tento průhled opět vypovídá o tom, jak se starobylé a nové mísí dohromady.
Frontu jsme vystáli a vy se teď můžete bez čekání mrknout na to, jak se vítá nový rok ve znamení buvola...
Pravda, posunout se o kousek dál nebo ukořistit místo přímo u zábradlí s dobrým výhledem, abych mohla udělat fotku, nebyl vůbec jednoduchý úkol - v každém žebru měl člověk zapíchnutý loket souseda, a že si místní dokáží vytvořit své místo na planetě, to umí...Naivně jsem si s sebou na focení vezla stativ, který zůstal po celou dobu viset na fotobatohu, nebylo místo ani na jednu jeho nohu, natož tři ;-) Náročné bylo i uhlídat děti, abychom je v tom obřím chumlu neztratili...
Byli jsme rádi, že jsme se mohli nadechnout v bočních uličkách...
S novým rokem jsou spjaty různé legendy a jednou z nich je i ta o příšeře zvané Nian (na fotce dole). Ta je klíčovou postavou čínského nového roku. Znak Nian znamená "rok" nebo "nový rok". Legenda vypráví o monstru, které vycházelo jednou ročně na začátku čínského nového roku ze svého úkrytu do vesnice, snědlo úrodu, někdy i vesničany a především děti. Vesničané postupně zjistili, že se příšera bojí hlasitých zvuků, ohně a červené barvy. Nazdobili tedy okna a dveře (někde se dokonce vstupní dveře barví červenou barvou) červenými lucernami a oblékli si červené šaty. Odtud tedy pochází tradice červených luceren, červeného oblečení a také odpalování petard, které nahradily historické pálení babusu, které při hoření vydává hlasité praskání a mělo odehnat zlou příšeru.
Červenou lucerničku jste si mohli koupit na mnoha místech. Skoro každá rodina s dítětem jednu nesla a celkově to vytvářelo moc hezkou atmosféru.
Když stylově, tak stylově...
Druhé náměstí pak bylo nazdobeno dle zvířete, jež mělo ovládnout nový rok...
Na mnoha místech bylo vidět i fotografy či fotografické workshopy, které využívaly místní atmosféry a někdy s sebou měli i svůj vlastní fotomodel.
Buvol opanoval celkovou atmosféru...
Motiv ryby je v souvislosti s novým čínským rokem velmi častý. V čínštině zní "ryba" jako "přebytek" či "rezerva" a Číňané věří, že dokáží-li něco ušetřit a přebývá-li jim něčeho na konci roku, bude toho v novém roce ještě více. Dušená ryba je jedním z nejvýznamějších novoročních pokrmů. I její pozice na stole má svůj význam. Měla by být umístěna tak, aby její hlava směřovala k významnému hostu či staršímu člověku na znamení úcty k němu a ostatní spolustolovníci mohou rybu jíst teprve ve chvíli, kdy začala jíst osoba, ke které hlava ryby směřuje.
Na příchod nového roku určitého znamení zvěrokruhu samozřejmě reagují i obchodníci a motiv se objevuje na mnoha produktech - třeba šperky od Pandory na "šťastném" červeném náramku.
Yu Garden s jejími uličkami a lampiony v nejrůznějsích podobách si prostě musíte zamilovat, ač by mohly být prázdnější (a to tu stále scházejí turisté). Někdy vás vezmu přímo do zahrad, ale to až bude tepleji a začnou kvést...